SU KAÇAĞI TESPİT – KIRMADAN, TESPİT KESİN ÇÖZÜM

SU KAÇAĞI TESPİT – KIRMADAN, TESPİT KESİN ÇÖZÜM

 su-kacagi-tepit-kirmadan-tespit-kesin-cozum

Su kacagı tespit işlemlerinin gereklilik duymasını müşterilerden gelen şikayet şekillerine göre sıralamamız gerekirse arayan müşterinin sıkıntısına göre kaçağın ne denli büyük olduğu ve kombi tesisatı (kalirofer)ısıtma suyu veya kombi sıcak kullanım suyu veya soğuk kullanım suyu veya pis su (atık su, gider suyu,kirli su ) diye sınıflandırılarak ayrı ayrı teste tabi tutulup farklı su kaçak tespit cihazı, termal kamera veya snaik endoskopi kamera ile ultrason gibi fotoğraf çekme ve video çekerek kırmadan kirletilmeden tespit yapılmasına su kaçak tespit, su kaçağı bulma, su sızıntı tespit, su sızıntı bulma,  su kacağı tespiti ve kırmadan cihazla su kaçağı bulma diye nitelendirilir.  Aryan müşterilerimizin bu gibi şikayetlerinden yola çıkarak kaçağın hangi mahiyette olduğunu tecrübeye dayanarak tahmini testini yaptıktan sonra cihazlı tespit işlemleri için gereken cihazları tesisat hatlarına bağlayarak gerekli ön aşama testi yapılır. Test aşamasın da bağlı tesisat hattında ön aşama test cihazının düşüş tespit etmesi halinde üçüncü aşama olan noktasal tespit cihazı kullanılarak fayans, parke, mermer gibi zemin kaplama malzemeleri sökülmeden tecrübeli uzman ekip tarafından nokta atışı veya noktasal tespit diye adlandırdığımız su kaçak yerini bularak işaretlerler. Su kaçağının olduğu bölgede mutfak dolabı, banyo dolabı, küvet ve duşa kabin gibi kaldırılması ve sökülmesi gereken yerlerde su sızıntısı meydana gelmiş ise bunları kaldırtarak kırma işlemi gerçekleştirilerek tesisat tamiri veya tesisat onarımı ve değişimi sağlanır. Eğer sizinde aşağıda sayacağımız türden su sızıntısı şikayetleriniz var ise firmamızın su kaçağı tespit işlemleri müşteri hizmetleri birimi veya temsilcisi ile irtibata geçmek için sitemizde bulunan herhangi bir telefondan 7 gün 24 saat gece ve Pazar günü dahil ulaşarak randevu verebilir veya danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Su kaçağı türleri ve su kaçağı belirtileri aşağıdaki gibi sizden gelen şikyetler gibi sıralayalım

1. şikayet ve soru

Üst komşumdan ara ara banyomun tavanına su sızıntısı meydana geliyor, yani onlar banyo, lavabo veya çamaşır makinesini kullandıkları zaman akıntı yapıyor muhtemelen biz böyle düşünüyoruz acaba su sızıntısı pis su gider hattıyla mı alakalı yoksa temiz su mu? Temiz su olsa kullanmadıkları zaman da akıntı yapması gerekmiyor mu? Ama aşağıya damlayan su temiz akıyor acaba hangi tesisatta su kaçağı var.

  1. 1.   Şikayet açıklaması ve cevap

 

Üst komşunuzdan akan su pis su sızıntısı gibi görünüyor ancak kullanım sıcak su hattında da kullanım olduğunda sızıntı meydana getirecek haller vardır ki bunlardan birinci sebep tesisat borusunda veya ek parçaları

( fitingsler ) de ki çatlakların küçük olması ve sıcak soğuk ilişkisinde genleşme ve daralma sağlayarak yani soğuk iken çatlağın daralarak su sızıntısını önlemesi kullanım halinde ise sıcak su akışından kaynaklı genleşme sağlayarak su kaçağına sebep olmasıyla sizi yanıltmasıdır bunun çözümü ise uzman tesisat ekiplerinin gelip test yaparak önce temiz su

Veya pis su diye ayırdıktan sonra yer tespiti yapmalarıdır.

 

  1. 2.   Şikayet ve soru

 

 

Dairemden alt komşumun dairesine aniden su kaçağı yani su sızıntısı başladı ve komşum bu yüzden benden şikayetçi ve benim dairem sigortalı ben su kaçağı tespit ekibi çağırırsam sigorta dan yararlanabiliyor muyum? yoksa sigorta şirketinin eksper göndererek yaptırması mı lazım yaptırmam halinde sigorta şirketimden bunun ücretini alabilir miyim çünkü acilen yaptırmam gerekli ve bu kaçak  nereden kaynaklanıyor.?

 

 

2. Açıklama ve cevap

 

Dairenizden alt komşunuzun dairesine sızdıran su tespit yapılmadan kesin karar verilmez ama muhtemelen aniden başladığı ve sürekli akıntı yaptığından dolayı temiz su yani kullanım suyu olduğunu tahmini olarak söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra daireniz sigorta kapsamında olduğu için ya öncelikle ekstper çağırmanız veya sigorta şirketinizle görüşme sağlamanız gereklidir. Ancak , firmamız nezdinde su kaçağı işlemlerinizi gerçekleştirmeniz halinde bunlara gerek duymadan işlemlerinizi yaptırabilir. yaptırdığınız işlemler karşılığında size verilen form ve 2 yıllık garanti formunu sigorta şirketinize dilediğiniz zaman fotokopilerini teslim etmeniz halinde su kaçağı tespit işlemlerinde sizden tahsil edilen miktarı aynı şekilde sigorta şirketinizden geri tahsil ederek işlemlerinizi ivedi bir şekilde yaptırabilir. Komşunuzun da sizden memnun kalmasını sağlayarak aranızda husumeti kaldırmış olursunuz.

3. Şikayet ve soru

Zemin katta oturduğumuz için ve herhangi alt kat veya bodrum kat olmadığı için dairemde su kaçağı olup olmadığını belirleyemiyoruz ancak iç duvarlarımız da sıva ve boyalar da kabarma, nem  ve küf kokusu var evimin zemin kaplaması parke laminat onlarda da kabarma var, soğuk ve basıldığında yumuşamış parkeler ve insanın ayaklarına yapışıyor. Su kaçağı olursa su sayacı dönmesi gerekiyor veya bi yerlerden suyun çıkması yani sızması gerekir. Kombi su eksiltiyor günde bir veya iki günde bir su ekliyoruz kombi tesisatında mı su kaçağı var acaba ? yoksa normal kullanım suyu olabilir mi ? veya sıcak su hattı kullanım  suyu olabilir mi ?

 

3. Açıklama ve cevap

 

Eğer daireniz zemin katta ise ve alt katınızda daire veya bodrum yok ise suyun sızdırıp sızdırıp sızdırmadığı aleni bir şekilde (açık bir şekilde gözle görülmez ) ama kesinlikle belirttiğiniz şekilde gözle görülen duvar  ve boya kabarmaları ve fayans derzlerinizin kararması, daire içinde nem ve küf kokusu oluşması halı ve parkelerin ayağa yapışması, duvarların terlemesi, kas ağrısı, vücutta kırgınlık, yorgunluk ve uykusuzluk çekiyorsanız dairenizde kesinlikle su kaçağı vardır ve zemine yayılmış durumdadır. Eğer sadece dış cephe duvarların da kabarma ve nemlenme oluşuyorsa ki bu da dışarıdan veya içerden dairenizin mutlaka su aldığına işarettir. Dairenizin su sayacı su kaçağının büyüklüğüne göre veya basıncına dayalı olarak dönmeyebilir ki bunun sebeplerinden biride su sayaçları damlama ve ufak su kaçaklarında içindeki pervaneyi çeviremediğinden dolayı dönmez buda sizi yanıltabilir. Eğer kombinizde su basıncı sürekli düşüyorsa ki buda çeşitli sebeplerden dolayı olur. Birincisi eğer gerçekten su kaçırıyorsa ikincisi kombi basınç saati barometre arızalı olabilir. Ama öncelik olarak kombi düşüşünü gözlemleyerek dışarıda kalan hatlarda ve petek (radyatör) kenarındaki hatlarda, vanalarında ve hava alma pörjürleri nde su kaçağı olup olmadığına bakmaktır. Eğer o kısımlarda su kaçağı var ise önce onarımlarını tesisatçıya yaptırarak tekrar kombiye su verip gözlemlemeniz gerekli eğer düşüş tekrar yaşanıyor ise su kaçağı fayans veya parke altında olabilir. Bunun için suyun yoğun olduğu bölgeden başlayarak kırmak yanlış bir teşhis ve tedavi olur ki bu size zaman kaybı ve büyük külfet yaşatacaktır. Nasıl ki yangın olduğunda ilk 110 itfaiye ve konu sağlık olunca da 112 acil sağlık ambulans çağırdığımız gibi sizinde bu durumda yapmanız gereken tek şey firmamızı arayarak fayans kırmadan cihazla su kaçağı bulma veya su kaçağı tespiti için firmamızı arayarak danışabilir veya randevu alarak su kaçak tespit işlemlerinizi 7/24 gece ve Pazar günü dahil uzman ekip ve tecrübeli ustalarımıza kısa bir süre ve uygun fiyata 2 yıl garantili bir şekilde yaptırabilir zaman ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Bu saydığımız dışında su kaçağı hakkında daha detaylı bilgi almak için arayabilirsiniz.